۲ - تیر - ۱۳۹۸


 

 

 

در نهمین برنامه از سلسله‌برنامه‌های سپاس، آیین سپاس علی اکبرصادقی از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان با همکاری خانۀ اندیشمندان علوم انسانی برگزارخواهد شد . علی اکبرصادقی نقاش، تصویرساز و سازندۀ نخستین پویانمایی های ایرانی است. او همچنین آثاری در زمینۀ ویترای، شعر و مجسمه دارد.  علی اکبر صادقی از برجسته ترین و موفق ترین نقاشان ایرانی است که بر الهام از « شاهنامۀ فردوسی » تاکید کرده و می گوید، از کودکی با شنیدن داستان های شاهنامه از زبان راویان، به تصویرکردن داستانه های « شاهنامه » علاقمند شده و این شکل های نمادین، اسطوره ای و افسانه ای برای همیشه بخشی از نقاشی های او شده اند. شیوۀ کار او یک نوع سورئالیسم ایرانی است که بر پایۀ شیوۀ نقاشی سنتی و قهوه‌خانه‌ای بنا شده‌است. او در نقاشی‌هایش از اسطوره ها و فرهنگ ایرانی بهره می‌گیرد. در بسیاری از کارهای اولیۀ صادقی حضور یک یا چندین سلحشور با پوشش‌های جنگاوران ایران باستان چشمگیر است. برخی از این جنگاوران چهرۀ خود صادقی را دارند. علی اکبر صادقی در طول ۲۰ سال گذشته در زمینه‌های هنری فعال بوده‌است. در مجموع او در ۲۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور شرکت داشته و هفت کتاب از مجموعه نوشته‌های او به چاپ رسیده ‌است.

او با سمت داور در دوره های ششم و هفتم جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان نیز شرکت داشته و نخستین جشنوارۀ فیلم شاهنامه ‌به او تقدیم شده است .

در آیین سپاس علی اکبر صادقی دو نسل از هنرمندان سخنرانی خواهند کرد . در این مراسم دکتر اکبر عالمی و ابراهیم حقیقی دربارۀ شخصیت و آثار علی اکبر صادقی سخنرانی خواهند کرد. همچنین اشکان رهگذر، کارگردان پویانمایی نام آور آخرین داستان دربارۀ نگاه جهانی از دریچۀ پویانمایی ایرانی به سخنرانی خواهند پرداخت و المیرا نیکنام به بیان نکاتی دربارۀ آثار استاد علی اکبر صادقی می پردازند . این برنامه با نقالی فهیمه باروتچی و خوانش اشعار علی اکبر صادقی توسط مهناز خورشیدسوار همراه خواهد بود . پخش پویانمایی های گلباران، ملک خورشید، هفت شهر و رخ از دیگر بخش های این برنامه خواهد بود .

در بخش ویژه ای از این برنامه ، همچنین از تندیس جشنواره فیلم شاهنامه با حضور سازندگان آن، « گروه هنری سی تاب » رونمایی خواهد شد.

آیین سپاس علی اکبر صادقی در روز چهارشنبه، پنجم تیرماه از ساعت ۴ و نیم  در تالار فردوسی خانۀ اندیشمندان علوم انسانی  به نشانی تهران ، خیابان استاد نجات اللهی، بوستان ورشو، سالن فردوسی برگزار می شود .

 

 شرکت در این مراسم برای همۀ دوستداران آزاد است .

 

 

 

 

 

نظر شما