۱۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱


به گزارش خبرگزاری ها، نشست خبری سی‌ و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، و علی رمضانی، قائم‌ مقام سی‌ و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مدیرعامل موسسۀ خانۀ کتاب، در تالار عاشوری خانۀ کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دربارۀ این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، گفت: «هم‌زمان با نمایشگاه در مصلا که میزبان ۱۷۰۰ ناشر در قالب فیزیکی است، ۱۷۰ ناشر از کشورهای خارجی نیز حضور دارند. در مجموع ۲۸۰۰ ناشر، کتاب‌های تولید شدۀ ۱۰ سال گذشته را عرضه خواهند کرد. نمایشگاه کتاب تهران، قدم بزرگی برای عدالت فرهنگی به شمار می‌رود.»

نشانوارۀ سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ۱۴۰۱

او افزود: «تلاش برای پررنگ کردن وجوه شاخص بین‌المللی فعالان فرهنگی منطقه و تدارک حضور شخصیت‌های اثرگذار از کشورهای مختلف، از دیگر برنامه‌های این رویداد فرهنگی است.»

رئیس سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دربارۀ صدور بن کارت‌های خرید از این رویداد فرهنگی، توضیح داد: «بیش از ۱۴۰ هزار نفر برای دریافت بن کارت ثبت ‌نام کرده‌اند. اطلاعات برای صدور بن کارت با مشارکت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های غیرانتفاعی، ازجمله دانشگاه آزاد اسلامی، گرد آورده شد.»

علی رمضانی، قائم مقام سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه کتاب تهران هم در این باره گفت: «با مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مبلغ کل یارانۀ خرید کتاب دانشجویان، اعضای هیات علمی و طلاب صد در صد افزایش پیدا کرده است تا تعداد افراد بیشتری پوشش داده شود. دانشجویان با دریافت مبلغ ۳۵۰ هزار تومان و استادان با دریافت مبلغ ۶۰۰ هزار تومان می‌توانند به خرید کتاب از بخش مجازی نمایشگاه کتاب تهران اقدام کنند.»

او دربارۀ حضور مهمانان خارجی در سی‌ و سومین دورۀ نمایشگاه کتاب تهران توضیح داد: «در این دوره، ۳۲ کشور خارجی در نمایشگاه کتاب تهران حضور دارند که تعدادی از این ناشران در سالن ناشران خارجی و بخشی نیز در بخش بین‌الملل نمایشگاه حضور دارند. کشورهای سوئیس، هند، هنگ کنگ، ترکیه، فرانسه، چین، بوسنی، کره‌ جنوبی، انگلستان، استرالیا، چین، هلند، افغانستان، ایتالیا، آلمان، آمریکا، اسپانیا، افغانستان، سوریه، لبنان، پاکستان، تونس، عراق، بحرین، مصر، عمان، صربستان، آذربایجان، ترکمنستان و مکزیک در این دوره در قالب مهمان و گروه‌های دوستی حضور دارند. در این نمایشگاه ما میزبان روسای نمایشگاه‌های خارجی هستیم و ۲۵ نفر مهمان از دیگر کشورها هم به تهران خواهند آمد.»

رمضانی ادامه داد: «در این دوره از نمایشگاه اجرای برنامه‌های ویژه در سرای ملل بخش بین‌الملل پیش‌بینی شده است. همان‌طور که پیش‌تر اعلام شده، کشور قطر مهمان ویژۀ سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. این کشور دارای نمایشگاه باسابقه‌ای است و با حداکثر ظرفیت در نمایشگاه کتاب حاضر خواهد شد.»

پوستر سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران – ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

در ادامه این نشست، احمدوند، دربارۀ تصمیم برخی ناشران برای حاضرنشدن در سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برای حمایت از کتابفروشان گفت: «توجه به کتابفروشی‌ها رویکرد درستی است. ما باید به کتابفروشی‌ها توجه ویژه داشته باشیم و این سخن که با برگزاری نمایشگاه کتاب کتاب‌فروشی‌ها نباید لطمه ببینند، سخنی درست و انتقاد بجایی است. در جریان توسعۀ کتابخوانی باید با توجه به رعایت حال همۀ حلقه‌های نشر توجه کرد؛ مهم‌ترین حلقه‌های نشر، در توسعۀ جامع کتاب و کتابخوانی، آخرین حلقه یعنی کتابفروشی‌ها هستند.»

او افزود: «بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند. در بسیاری از این مناطق و شهرهای کوچک کتابفروشی بزرگ وجود ندارد. این به این معنی است که تقریبا نیمی از جمعیت کشور به کتابفروشی دسترسی ندارند؛ بنابراین آیا این میزان از جمعیت کشور نباید از امکان انتخاب و خرید کتاب بهره‌مند شوند؟ در بسیاری از این نقاط تاسیس کتابفروشی صرفۀ اقتصادی ندارد و نمی‌توان از فعالان بخش خصوصی انتظار داشت در این مناطق، به تاسیس کتابفروشی اقدام کنند. نمایشگاه کتاب تهران، امکان دسترسی را برای همه مردم فراهم می‌کند.»

رئیس سی ‌و سومین دورۀ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: «ممکن است، برخی کتابفروشی‌ها از برگزاری نمایشگاه کتاب گله‌مند باشند که فروش آنها در روزهای برپایی نمایشگاه افت می کند که این گلایه بحق است. البته با اجرای طرح های دیگر که در دست بررسی و مطالعه است، این افت جبران خواهد شد.»

احمدوند دربارۀ هزینۀ برگزاری این رویداد فرهنگی توضیح داد: «در سال ۱۳۹۸ برای برگزاری سی‌ودومین دورۀ نمایشگاه کتاب تهران مبلغی نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینۀ شد. امسال با افزایش هزینه‌ها که در همۀ بخش‌ها رخ داده است، بالطبع، بودجۀ امسال هم باید افزایش پیدا کند. با توجه به این‌که الان در حال تهیۀ مقدمات برگزاری نمایشگاه هستیم، رقم نهایی هزینه‌ها را پس از پایان نمایشگاه می توانیم اعلام کنیم.»

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دربارۀ فاصله گرفتن نمایشگاه کتاب تهران از کار فروشگاهی، گفت: «تمایل و تصمیم نخست برای برگزاری این نمایشگاه در سال ۱۴۰۱ این بود که در نمایشگاه کتاب فروش کتاب حضوری نداشته باشیم؛ اما این از آن شعارهایی است که در زمان اجرا، کسی پای آن نمی‌ایستد. احساس می‌شد که این موضوع ممکن است پس از سه سال برگزارنشدن و نحیف شدن بدنۀ نشر، به اقتصاد حوزۀ نشر آسیب بزند و توقع این بود که این امکان اقتصادی از ناشران گرفته نشود و این فضا و امکان برای ناشران مهیا باشد که در نمایشگاه به ‌صورت مستقیم بتوانند کتاب خود را بفروشند. به‌طور قطع با افزوده شدن بخش فروش مجازی، میل ناشران به‌ صورت طبیعی این خواهد بود که فروش را در این فضا داشته باشند و امکان حضور را به امکان‌های تبادل و ارتباط و فعالیت‌های فرهنگی اختصاص دهند. این اتفاق در آینده با نظر و میل جمعی خود ناشران محترم رخ خواهد داد.»

در این نمایشگاه نزدیک به ۱۱۰۰ ناشر هم در پایگاه نمایشگاه مجازی حضور دارند و کتاب های خود را با ده درصد تخفیف به خریداران کتاب در سرتاسر ایران می فروشند و به رایگان برای آنها می فرستند. خریداران با ارائۀ بن های تخفیف در فروش مجازی می توانند کتاب های دلخواه خود را ارزان تر خریداری کنند. علاقه مندان برای استفاده از یارانۀ اعتباری خرید کتاب می توانند در نشانی https://bon.tibf.ir/ نام نویسی کنند و بن مورد نیاز خود را دریافت کنند. یادآوری می شود این بن را تنها برای خرید در پایگاه اینترنتی نمایشگاه می توان به ناشران ارائه کرد.

زمان و جای سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران :

نشانی نمایشگاه حضوری کتاب تهران : تهران- خیابان عباس آیاد –  مصلا  (تخفیف فروش : ۱۰ درصد)

نشانی نمایشگاه مجازی کتاب تهران: www.tibf.ir/fa (تخفیف فروش ۱۰ درصد+ ارسال رایگان

به نشانی خریدار کتاب)

زمان بازدید : از ۲۱ اردیبهشت تا  31  اردیبهشت ،  از  ساعت ۱۰ صبح تا ۸ بعد از ظهر

نظر شما