۳ - اردیبهشت - ۱۳۹۴


 

 

 

به نام خداوند جان و خرد

در سال ۱۹۱۵ میلادى (برابر با ۱۲۹۴ شمسی)، در خلال جنگ جهانى اول و با فرصتى که جنگ فراهم آورده بود، امپراتورى عثمانى با برنامه اى از پیش تعیین شده ، در شب ۲۴ آوریل صدها تن از رهبران سیاسى و روشنفکران ارمنى را دستگیر و به قتل رساند. پس از آن و در فاصله ی سالهاى ۱۹۱۵ تا ۱۹۲۳ میلادی (برابر با ۱۲۹۴ تا ۱۳۰۲ شمسى) بیش از یک و نیم میلیون ارمنى ساکن ارمنستان غربى بر پایه ی طرح و برنامه ریزى منسجم سردمداران امپراتورى عثمانى و در اجراى سیاست نژادپرستانه ی حزب حاکم در آن زمان به نام « اتحاد و ترقى » به قتل رسیدند. صدها هزار ارمنى با برنامه ریزى قبلى به بى رحمانه ترین شکل کشته یا تبعید شدند. ارمنیان ارمنستان غربى در داخل سرزمین اجدادی خود قربانى اولین نسل کشى قرن بیستم مى باشند که به فجیع ترین نحو  ممکن ، به وقوع پیوست : قتل عام، قراردادن در معرض اوضاع زندگی نامناسب، تقسیم اطفال ارمنى بین گروههاى دیگر، کوچ اجبارى و مهاجرتى که منتهى به زوال قواى جسمى کلى و جزئی آنان شد. این اقدامات که به قصد نابودى تمامی قوم و نژاد ارمنی صورت گرفتند، و منجر به نسل کشى بیش از « یک و نیم میلیون ارمنی» در راستاى تحقق اهداف نژادپرستانه پانترکیسم گردیدند ، تا به امروز همچنان از سوى دولت هاى متوالى ترکیه انکار مى شوند . ارامنه ی جهان که همواره متأثر از پیامدهاى این فاجعه بوده اند، تمامى تلاش خود را وقف اثبات واقعیت تاریخى نسل کشى ارامنه و جلوگیرى از تحریف تاریخ توسط دولتهاى متوالى ترکیه کرده اند. خواسته ی ارامنه همواره احقاق حقوق حقه ی خود و اجراى عدالت بوده و مى باشد. به تعاقب بى کیفر ماندن نسل کشى ارامنه، زنجیره ی کشتارهاى جمعى در سرتاسر دنیا استمرار یافت. قتل عام در تی مور شرقى ۱۹۷۸، قتل عام کردها ۱۹۸۸، قتل عام در کامبوج اواخر دهه ی ۱۹۷۰ میلادی ، و نسل کشى در رواندا در اواسط دهه ی ۱۹۹۰ میلادی و موارد مشابه.

در طى این سالیان میلیون ها کودک، زن و مرد قربانى فجایع و ددمنشی هاى غیرقابل تصورى شده اند که وجدان بشریت از آن به شدت یکه خورده است. میلیون ها انسان بى گناه در سرتاسر دنیا قربانى جنایت فجیع نسل کشى گشته اند که اثرات و عواقب جبران ناپذیر آن در نسل هاى بعدى نیز در ابعاد مختلف روانشناختى، اجتماعى، فرهنگى و غیره ظاهر مى گردند.

این اثرات مخرب همواره زندگى میلیون ها انسان را نسل اندر نسل به مخاطره انداخته اند. دولت ترکیه امروزه با وجود مدارک انکار ناپذیر، وقوع نسل کشى ارامنه را منکر مى شود ، اما از مدتها پیش ، کشورها و سازمان های بین المللى متعددى در دنیا ، به گونه هاى متفاوت ، همدردى و حمایت خود را از بازماندگان قربانیان نسل کشى ارامنه نشان داده اند و یا رسماً از طریق پارلمان ها و قوه ی مقننه ی کشورشان نسل کشى ارامنه را به رسمیت شناخته اند.

در طول دوره ی صفویه، بخش‌های غربی قلمرو ایران، به ویژه منطقه ی قفقاز و آذربایجان، بارها مورد حمله و هجوم همه‌جانبه سپاهیان عثمانی قرار گرفت. در این تجاوزها، بسیاری از شهرها و روستاهای مناطق یادشده تصرف و تخریب و افراد بیشماری نیز قتل عام شدند. بنا به آگاهی‌های موجود در بیشتر منابع تاریخی ایران و عثمانی، تقریباً در تمام تهاجم‌های سپاه عثمانی، این مردم غیور خطه ی آذربایجان بودند که در صف مقدم جنگ و ستیز با عثمانی قرار داشتند. اوج ستیزه‌گری مردم آذربایجان در مقاومت مردم تبریز در برابر تصرف این شهر از سوی قوای عثمان پاشا، تجلی کرد؛ مقاومتی که سرانجام به قتل عام هولناک مردم این شهر توسط سپاه عثمانی منجر شد.
در طی این سال‌ها (۹۹۸-۹۸۶ ق) (۹۶۹-۹۵۷ خ)، بخش‌های وسیعی از غرب و شمال غرب ایران از قفقاز تا آذربایجان در معرض تهاجم‌های مکرر قوای عثمانی قرار گرفت و به تصرف آن دولت درآمد. قوای عثمانی در بیشتر حملات خود به شهرها و روستاهای ایران، با نهایت قساوت و بی‌رحمی به کشتار و قتل عام مردم ایران پرداختند. اوج قتل عام‌های آنها در سال (۹۹۳ق) (۹۶۴ خ) در هنگام تصرف تبریز، در همین شهر صورت گرفت.

ما امضاء کنندگان دانشجویان آذری زبان این بیانیه ، ضمن اعلام همدردی خود با هم میهنان عزیز ارمنی، اقدام نژادپرستانه  ی ترکیه و انکار این قتل عام و نسل کشی ها توسط دولت نئوعثمانی اردوغان را شدیدا محکوم می کنیم. سیاستمداران تندرو و فاشیست ترکیه از تاریخ کشور خود درس عبرت نگرفته اند و هنوز در آرزوی تشکیل امپراتوری عثمانی در منطقه هستند و با حمایت های همه جانبه ی مالی و نظامی خود از آدمخواران داعش ، دستشان به خون هزاران زن و بچه بیگناه در سوریه و عراق آلوده است.امید هست دولتمردان ترکیه از تاریخ خود عبرت گرفته و بیش از این اشتباهات بزرگان خود را تکرار نکنند .

امضاء کنندگان این بیانیه :
علی اصغری (مهندسی مکانیک – سراسری تبریز)
حسین هنرجو (مهندس مکانیک – سراسری تبریز)
امیر علیزاده (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
امیر حسین جهانی (علوم سیاسی – آزاد اسلامی تبریز)
میلاد حدادیان (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
نوید صادقی (مهندس عمران – سراسری تبریز)
علی نجفی (مهندس عمران – سراسری تبریز)
محمد رنجبر (مهندس عمران – سراسری تبریز)
صادق شریفی نیا (مهندس عمران – آزاد اسلامی تبریز)
آرسام محمودی (مهندس عمران – سراسری اردبیل)
سهیل نامدار (مهندس عمران – سراسری تبریز)
علی رمضانی (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
مهسا شریفی (مهندس پزشکی – آزاد اسلامی تبریز)
سارا نهاوندیان (مهندس پزشکی – آزاد اسلامی تبریز)
نگار حاجی نیا (مهندس پزشکی – آزاد اسلامی تبریز)
مهدی حاجی نیا (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
علیرضا خلیلی (مهندس برق – سراسری تبریز)
حسین لطفی زاده (مهندس برق – سراسری تبریز)
مجید گل منش (مهندس برق – سراسری تبریز)
محسن اشرفی (مهندس برق – سراسری تبریز)
شادی علیپور (مهندس برق – سراسری تبریز)
عرفان تقی نژاد(مهندس شهرسازی – آزاد اسلامی تبریز)
علی موسویان (مهندس شهرسازی – آزاد اسلامی تبریز)
پیمان ابوالحسنی (حقوق – آزاد اسلامی تبریز)
رضا کیهانی (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
افشین یوسفی (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
وحید میرداماد (مهندس مکانیک – سراسری تبریز)
نیما حشمتی پور (علوم سیاسی – آزاد اسلامی تبریز)
سجاد قاسمی (حقوق – آزاد اسلامی تبریز)
میلاد روزبهانی (حقوق – آزاد اسلامی تبریز)
پارسا موسوی (مهندس شهرسازی – آزاد اسلامی تبریز)
ایمان سلیمانی (مهندس شهرسازی – آزاد اسلامی تبریز)
پوریا حسین زاده (مهندس شیمی – آزاد اسلامی تبریز)
سمیه انصاری (مهندس شیمی – آزاد اسلامی تبریز)
سالار رسولی (مهندس شیمی – آزاد اسلامی تبریز)
حامد سوری (مهندس مکانیک – سراسری تبریز)
حسین اشرفی نیا (مهندس مکانیک – سراسری تبریز)
رحیم سهرابی (مهندس شیمی – آزاد اسلامی تبریز)
آرش اسکندری (مهندس شیمی – آزاد اسلامی تبریز)
مسعود قنبری (مهندس عمران – سراسری تبریز)
امیر قنبری (مهندس عمران – سراسری تبریز)
حسین ارجمند (مهندس پزشکی – آزاد اسلامی تبریز)
ستار تبریزی (مهندس شهرسازی – آزاد اسلامی تبریز)
ندا کوچکی (مهندس پزشکی – آزاد اسلامی تبریز)
سپهر بذرپور (حقوق – سراسری تبریز)
نسرین کریمی (حقوق – سراسری تبریز)
میلاد کریمی (حقوق – سراسری تبریز)
علی پریزاد (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)
زهرا بدیعی (حقوق – سراسری تبریز)
علی قربانی (حقوق – سراسری تبریز)
محمد قربانی (علوم سیاسی – سراسری تبریز)
شکوفه بابازاده (حقوق – سراسری تبریز)
مهدی قسمی (حقوق – آزاد اسلامی تبریز)
حسن روشن (مهندس برق – آزاد اسلامی تبریز)
کسری خداپرست (مهندس برق – آزاد اسلامی تبریز)
فرزاد حسنی (مهندس برق – آزاد اسلامی تبریز)
جعفر شکوهی (مهندس مکانیک – آزاد اسلامی تبریز)

برگرفته از : پایگاه خبری و  تحلیلی وطن خواهان

۱ نظر

  1. ایرج می‌گوید،

    درود بر شما ، امیدوارم معدود هم میهنان ناآگاه ما نیز که سری پر سودا و به دور از آگاهی تاریخی دارند و بی جهت بر طبل تضاد و دشمنی ترکی – فارسی کوفته و کمترین شناختی نیز از پان ترکیست ها و نقشه هایشان ندارند ، اندک توجهی به این گونه مطالب و سایر مطالب ایران چهر و پایگاه خبری و تحلیلی وطن خواهان نشان دهند.

    ارسال شده در تاریخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۴ در ساعت ۶:۳۸ ق.ظ

نظر شما