۴ - دی - ۱۴۰۲


در هفته‌های اخیر خبرهایی مبنی بر قطعی شدن حکم زندان برخی خبرنگاران منتشر شده است که از آن جمله می توان به اجرای احکام «سعیده شفیعی» و «نسیم سلطان‌بیگی» اشاره کرد. همچنین انتشار خبر محکومیت «سارا معصومی» خبرنگار حوزهٔ بین‌الملل به دو سال ممنوعیت از خبرنگاری و شش ماه حبس و احضار یا بازداشت خبرنگاران دیگری چون «هادی کسایی‌زاده» و شکایت از روزنامۀ اعتماد باعث تاسف است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بدون داوری دربارهٔ محتوای پروندهٔ هر یک از همکاران، خواستار خویشتنداری بیشتر دستگاه قضایی در برابر روزنامه‌نگاران است.

چنان‌که پیش از این در بیانیه‌های دیگر هم یادآوری کرده‌ایم، بروز فضایی که در آن خبرنگاران از عواقب فعالیت حرفه‌ای‌شان بیم داشته باشند، موجب می‌شود نتوانند به وظایف ذاتی‌شان در این حرفه بپردازند؛ چه این ابهام وجود دارد که حدود برخورد با آنها شامل چه موارد روشن یا نانوشته‌ای است. از آنجا که رئیس محترم قوۀ قضائیه در سخنرانی‌های خود بارها به ضابطان قضایی رعایت موارد قانونی و رعایت حقوق شهروندی متهمان را متذکر شده‌ است، از سایر ارکان قضایی و ضابطان انتظار می‌رود خویشتنداری پیشه کرده و به هر بهانه‌ای خبرنگاران منتقد را فرانخوانند.

دوم دی ماه ۱۴۰۲

نظر شما