۳ - فروردین - ۱۳۹۳


Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 1

در روز بیست‌وپنجم اسفندماه ۱۳۹۲ ، مراسم بزرگداشت شهدای بمباران شیمیایی حلبچه  ، به کوشش سه نهاد مدنی و با حضور جمعی از محققان، نویسندگان و هنرمندان در تالار اجتماعات پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی با عنوان «روایت ایرانی فاجعه حلبچه» برگزار شد .

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 2

در این مراسم تعدادی از مدعوین این مراسم با حضور بر سر مزار شهدای حلبچه که در ایران و دور از خانواده خود در قطعه های ۲۷ و ۴۰ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده‌اند، با اهدای گل به مقام والای این شهیدان ادای احترام کردند .

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no3

در این مراسم  احسان هوشمند، پژوهشگر و جامعه شناس ضمن بازخوانی حمله ی شیمیایی صدام حسین به حلبچه گفت : پس از این حمله ی وحشیانه، تنها کشوری که از مردم حلبچه حمایت کرد،‌ و به داد مصدومان و شهدای آن جا رسید، ایران بود. این شهدایی که در این جا دفن شده‌اند، نیز بر اثر حملات شیمیایی صدام زخمی شده و به ایران آورده شده بودند که در اینجا بر اثر شدت جراحات شهید شدند.

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 4

هوشمند در سخنان خود تصریح کرد: « با توجه به این که این مصدومان در استان‌های مختلف کشور از جمله کردستان، کرمانشاه، تهران و.. بستری شده بودند، در نتیجه در همه ی آن شهرها نیز کسانی از این زخمیان به شهادت رسیده و به خاک سپرده شده اند .» این پژوهشگر ادامه داد:  « در آن زمان همه ی کشورهمه ی دولت هایی که خود را از مدعیان حقوق بشر در جهان می دانند ، با حمایت از صدام حسین موجب کشتار مردم حلبچه شدند و متاسفانه هیچ گاه هم محاکمه نشدند. »

در ادامه ی مراسم، عبدالرحمن زیباری وکیل مردم کرد دردادگاه صدام حسین  در سخنانی چنین گفت : « در آن دادگاه برخی قصد داشتند که از اعدام صدام ممانعت کنند که با تلاش ما این اتفاق عملی نشد. » وی افزود:  « متاسفانه ما هنوز نتوانسته‌ایم این جنایت را به عنوان نسل‌کشی تثبیت کنیم و حمایت‌کنندگان از صدام هم که  کمپانی‌های آلمانی، آمریکایی و … بودند ، هنوز محاکمه نشده‌اند . »

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 5

همچنین، شرکت‌کنندگان بر سر مزار احسان نوری‌پاشا ، رهبر کمیته ی «خووی بوون» ترکیه حاضر شدند و  با نهادن گل بر مزار او ، به وی ادای احترام کردند. در این بخش نیز هوشمند در سخنانی در باره ی فعالیت‌های احسان نوری برای حاضران سخن گفت .

دکتر مصطفی قانعی

دکتر مصطفی قانعی

 

عصر روز بیست‌وپنجم اسفندماه ۱۳۹۲ ــ هم‌زمان با سالروز بمباران شیمیایی وحشیانه‌ی شهر بی‌دفاع حلبچه ــ همایش «روایت ایرانی فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه» نیز در تالار پژوهشکده ی فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد و تعدادی از پژوهشگران و صاحب نظران درباره ابعاد بمباران شیمیایی حلبچه و همیاری ایران در رسیدگی به وضعیت زخمیان شیمیایی سخنرانی کردند. برگزارکنندگان این همایش دفتر ارتباط با اقلیم کردستان ، وابسته به جهاد دانشگاهی ، انجمن دوستداران میراث فرهنگی افراز و دیده‌بان یادگارهای فرهنگی و طبیعی ایران بودند . این همایش در ادامه‌ی سلسله‌ همایش‌های «ایران ورجاوند» بود که نهاد مدنی اخیر در چند سال گذشته (برای بزرگداشت شادروانان ورجاوند و ثافب‌فر و تجلیل از خلبانان عملیات اچ ـ۳) برگزار کرده بود .

در آغاز ، احسان هوشمند ، دبیر همایش در سخنانی درباره سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه، ابراز امیدواری کرد که با وجود گذشت ۲۶ سال از بمباران شیمیایی حلبچه بتوان با همیاری رسانه‌ها،‌ پژوهشگران و گروه‌های مدنی، به بخش‌های مهمی از پرونده‌های مختلف این فاجعه بشری بپردازیم . اسعد اردلان، استاد دانشگاه، محقق و پژوهشگر سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانش به مفاد پروتکل ۱۹۲۵ ژنو اشاره کرد و گفت : « پس از پایان جنگ جهانی اول که ۱۱۳ تن مواد شیمیایی بر سر مردم دنیا ریخته شد، این قرارداد در سازمان ملل  متحد به امضا رسید و در آن از دولت‌ها خواسته شد که سلاح‌های شیمیایی در جنگ‌های بین‌المللی به کار گرفته نشود ؛ اما این پروتکل هیچ گونه ضمانت اجرایی نداشت. »

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 7

 

وی افزود: « در سال ۱۹۹۲ نیز پروتکلی در کنوانسیون ژنو به امضا رسید و در سال ۱۹۹۳ اجرایی شد که دولت ها را متوجه اشتباه خود در امضانکردن پروتکل ۱۹۲۵ و نپیوستن به  آن کرد. در پروتکل ۱۹۹۳ نقایص پروتکل قبلی در زمینه ی  منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی برطرف شده بود و بر اساس آن ، تولید و فروش و انباشت سلاح‌های شیمیایی نیز ممنوع شد. همچنین در این کنوانسیون هیچ شرطی وجود نداشت و سازمانی با عنوان OPCW  از سوی سازمان ملل متحد برای نظارت بر اجرایی شدن این کنوانسیون ایجاد شد. این پژوهشگر «عملیات انفال » را یک برنامه‌ریزی سیستماتیک برای نسل کشی کردها عنوان کرد که در طول سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۸ طی ۸ دوره ی کوتاه مدت و در طول صد روز از سوی رژیم نژادپرست صدام اجرا شد .

دکتر مصطفی قانعی رییس انستیتو پاستور، مشاور وزیر بهداشت و پژوهشگر حوزه ی سلاح‌های شیمیایی در سخنرانی خود به ابعاد جراحات وارده بر مصدومان حمله ی شیمیایی صدام  عراق به حلبچه پرداخت و از کمک‌های ایران در حوزه ی پزشکی، دارویی و درمان گزارشی ارائه کرد. قانعی با ارائه تصویرهایی از مصدومان شیمایی حلبچه ، اوج جنایت رژیم بعث در کشتار مردم کرد را برای مخاطبان تشریح کرد.
در بخشی از همایش ، پیام «سیمون مینکس»  ، دادستان ارشد هلندی و مسئول پرونده  « فرانز فن آنرات» تبعه  ی هلند و فروشنده  ی عمده  ی مواد شیمیایی به دولت صدام حسین پخش شد. در بخشی از سخنان «سیمون مینکس» آمده است : « پرونده  ی فن آنرات مهمترین پرونده ی در جریان کشور هلند در دوره ی پس از جنگ جهانی دوم بوده است . این تبعه ی هلند به عنوان مهمترین منبع تهیه و تحویل مواد شیمیایی به دولت عراق در زمان جنگ ایران و عراق مطرح است. »
او در بخش دیگری از سخنان خود ، یکی از جنبه‌های مهم این پرونده را موفقیت در دادگاه  و محکوم شدن متهم عنوان کرده و در ادامه چنین گفته است : « در این دادگاه علاوه بر اثبات اینکه این مواد به دولت عراق تحویل داده شد، باید تبدیل آنها به سلاح شیمیایی و استفاده از آنها علیه مردم ایران و عراق نیز اثبات می‌شد که در نهایت ، پس از چندین سال تلاش موفق شدیم این موارد را اثبات کنیم و نشان دهیم که این مواد علیه مردم سردشت و حلبچه و چندین مکان دیگر در ایران به کار رفته است. فن آنرات زمانی اقدام به فروش و تحویل این مواد شیمیایی به عراق کرده است که طبق قوانین بین‌المللی، تحویل این مواد به کشورهای در حال جنگ ممنوع بوده است و کسی اجازه نداشته است اینگونه مواد را به ایران یا عراق تحویل دهد».
وی همچنین صرف وقت و بودجه ی بسیار را لازمه ی آشکارشدن نام شرکت‌هایی که در تولید و تحویل سلاح‌های شیمیایی به دولت عراق سهیم بوده‌اند ، دانسته و گفته است :‌ « شرکت هایی که اینگونه معاملات را انجام داده‌اند، بدون شک خود را مخفی می کنند ؛ چرا که آنها به خوبی و بدون شک آگاه هستند که چه کاری انجام داده‌اند و همچنین از نتیجه ی بررسی های دادگاه علیه خودشان آگاهند،‌ بنابراین برای پیگیری متهمان و شرکت‌هایی که در این جنایت بشری سهیم بودند، نیاز به صرف زمان و هزینه بسیار است. »

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 14

از مباحث مهم در این همایش ارائه ی اطلاعاتی از شرکت‌های اروپایی بود که سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی را در اختیار صدام قرار دادند .عبدالرحمن زیباری ، وکیل مردم کرد در دادگاه صدام حسین در این خصوص اظهار داشت : « در مجموع  ۲۰۷ شرکت اروپایی به رژیم بعث  عراق سلاح کشتار جمعی فروختند که در فهرست آنها  ، نام ۳ شرکت از آرژانتین، ۱۷ شرکت از اتریش، ۱۶ شرکت از فرانسه، ۱ شرکت از یونان،  ۱ شرکت از هندوستان ، ۱ شرکت ازعراق ۱ ، ۱۲ شرکت از ایتالیا ، ۱ شرکت از ژاپن ، ۸ شرکت از بلژیک ، ۷ شرکت از آمریکا ،  ۱ شرکت از برزیل ، ۱ شرکت از مصر، ۱۸ شرکت از آمریکا ، ۸۶ شرکت از آلمان  ، ۱ شرکت از لهستان ، ۲ شرکت از هلند،  ۲ شرکت از موناکو، ۱۸ شرکت از انگلستان ، ۱ شرکت از سوئد، ۴ شرکت از اسپانیا ، و ۱۱ شرکت از سوئیس دیده می شود .

اردشیر پشنگ

اردشیر پشنگ

در ادامه ، ماموستا عبدالرحمان زیباری، حقوقدان و وکیل مردم کرد عراق در دادگاه محاکمه ی صدام حسین به اتهام استفاده از سلاح‌های شیمیایی و عملیات انفال، محمد صدیق احمد (جگر خون) ، جانشین نمایندگی اقلیم کردستان در تهران و محقق روابط بین‌الملل ؛ جعفر حق‌پناه ، محقق مطالعات قومی و استاد دانشگاه ؛ اردشیر پشنگ ، پژوهشگر علوم سیاسی؛ محمدعلی چاووشی ، شاعر و محقق ؛ مجتبی برزویی، دکتر قطب‌الدین صادقی ، هنرمند و استاد دانشگاه ، و دکتر بایزید مردوخی ، اقتصاددان سخنرانی کردند.

محمدعلی چاووشی

محمدعلی چاووشی

 

این همایش که بیش از ۳ ساعت به درازا کشید ، در ساعت ۲۰ به پایان رسید.

 

احمد ناطقی

احمد ناطقی

Hamayesh-e Iran-e Varjavand-5-pic , no 11

احسان هوشمند

احسان هوشمند

 

ماموستا عبدالرحمان زیباری و محمد صدیق احمد ( جگرخون )

ماموستا عبدالرحمان زیباری و محمد صدیق احمد ( جگرخون )

 

 

برگرفته از :  پایگاه   ایران بوم  ( با ویرایش )

 

نظر شما