۱۸ - آذر - ۱۳۹۴


Introduction to Persian Poet in 20th Century-cover

مقدمه‌ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی

نوشته ی : کامیار عابدی

چاپ اول : ۱۳۹۴

۵۱۰ ص- ۲۸۰۰۰ تومان

ناشر : انتشارات جهان کتاب – شماره تلفن : ۷۷۶۴۲۵۱۹ و ۷۷۶۴۲۵۲۰

شعر فارسی در عصر تجدد، هم از حیث محتوا، هم به لحاظ زبان، و هم از نظر شکل ، مجموعه ای ست غنی ، متنوع و تاثیرگذار. کتاب حاضر به عنوان «مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی» کوششی ست در راه شناخت و تحلیل واقع بینانه و منصفانه جریان های مختلف شعر و شاعران از آغاز انقلاب مشروطه تا نخستین سال های پس از پایان جنگ تحمیلی حزب بعث عراق علیه ایران.

در دو بخش نخست کتاب ، پس از مرور اجمالی تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در این عصر، از شعر و شاعران در چهارچوب شش دوره تاریخی سخن رفته است:

 1. شعر بازگشت : تکرار سنت‌ها (نیمه سده هیجدهم میلادی)؛
 2. شعر مشروطه : انقلاب در مفهوم‌ها (۱۲۸۵)؛
 3. شعر سنت‌گرا : پیمان با گذشته (۱۳۰۴)؛
 4. شعر نیما یوشیج : پیام عصر نو (۱۳۲۰)؛
 5. شعر شاگردان نیما یوشیج : گسترش تخیّل، غنای زبان (۱۳۳۲)؛
 6. شعر فارسی در چهارراه تردید (۱۳۵۷).

در بخش سوم ، به صورتی نمونه وار، کارنامه ادبی ۲۵ شاعر، هریک در ذیل سه قسمت «زندگی شاعر+ نمونه شعر+ تحلیلی از شعرها»، شناسایی و بررسی شده است. این شاعران عبارت‌اند از :

ادیب الممالک فراهانی، اشرف‌الدین نسیم شمال، ایرج میرزا، عارف قزوینی، ملک الشعراء بهار، ابوالقاسم لاهوتی، فرخی یزدی، میرزاده عشقی، نیما یوشیج، پروین اعتصامی، سیدمحمدحسین شهریار، رهی معیری، گلچین گیلانی، مهدی حمیدی شیرازی، فریدون توللی، احمد شاملو، سیاوش کسرایی، فریدون مشیری، سیمین بهبهانی، نصرت رحمانی، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری، نادر نادرپور، منوچهر آتشی و فروغ فرخزاد.

کامیار عابدی، پژوهشگر نام‌آشنای شعر معاصر ایران، در این کتاب با نگاهی تحلیلی و تاریخی به شعر عصر تجدد ایران پرداخته است. او در این پژوهش، علاوه بر بررسی و تحلیل آثار، زندگی شاعران مورد بحث را نیز از نظر دور نداشته است.

از کامیار عابدی تاکنون بیش از ۲۵ عنوان کتاب و ۱۰۰ مقاله منتشر شده است. مقدمه ای بر شعر فارسی در سده بیستم میلادی جدیدترین اثر اوست .

برگرفته  از : مجله ی  «جهان کتاب »

نظر شما