۲۴ - شهریور - ۱۳۹۷


 

 

 

پرهام مقصودلو ، ستارۀ نوپدید شطرنج ایران و قهرمان جهان در ردۀ بیست ساله های جهان

 

پرهام مقصودلو، شطرنج باز ایرانی موفق شد مدال طلای رقابت‌های جهانی در ردۀ سنی زیر بیست سال را نصیب خود کند.

 

هنوز یک دور دیگر از مسابقات باقی مانده است، اما مقصودلو بدون شکست و با کسب ۹ برد و یک تساوی، با ۹.۵ امتیاز قهرمانی‌اش را مسجل کرد. در این مسابقات که به میزبانی ترکیه برگزار می‌شود، تنها تساوی مقصودلو مقابل علیرضا فیروزجا از ایران رقم خورد. او در دور دهم موفق شد با پیروزی مقابل ماکسیم از روسیه ، برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران به عنوان قهرمانی جهان در این ردۀ سنی دست پیدا کند .

پیشتر مسعود مصدق‌پور در ردۀ هجده ساله‌ها قهرمان جهان شده بود. اما مقصودلو در ردۀ زیر بیست سال توانست حرف اول دنیا را بزند . این مسابقات از سال ۱۹۵۱ برگزار می‌شود و در فهرست قهرمانان سابق، نام بزرگانی چون بوریس اسپاسکی، آناتولی کارپف و گری کاسپاروف دیده می‌شود . جالب اینکه پارسال آرین طاری، بازیکن ایرانی تیم ملی نروژ عنوان نخست را نصیب خود کرد .

سوزان پولگار از افسانه‌های شطرنج جهان به ستایش پرهام مقصودلو پرداخته است. او اولین زن استاد بزرگ است که ۴ بار قهرمان جهان شده و با خواهرش جودیت پولگار (بزرگترین زن تاریخ شطرنج) در این ورزش از سد مرزهای جنسیتی گذشتند .

خانم پولگار در توییتر نوشت: «بر این باورم که پدیدۀ جوان ایرانی، استاد بزرگ پرهام مقصودلو با حمایت و آموزش مناسب به زودی از ریتینگ ۲۷۰۰ می‌گذرد و در آینده جزو ۱۰ نفر برتر دنیاست. او با استعداد است و سختکوش با درک خوبی از شطرنج و دارای اعصاب پولادین.»

پولگار پس از قهرمانی مقصودلو نیز نوشت ، پرهام پس از وسلی سو (آمریکا) یکی از بزرگترین بازیکنان با استعدادی است که تاکنون دیده‌ام.

نهال سارین ، قهرمان نوجوانان جهان از هندوستان هم در حساب رسمی توییتر خود نوشت: «مقصودلو فرا واقعی است.»

پایگاه خبری آچمز نوشت: «سال ۲۰۰۹ نروژ ، کاسپاروف را استخدام کرد تا با ماگنوس کارلسن جوان کار کند. حالا که پرهام شایستگی‌اش را نشان داده، اراده‌ای هست که به پیشرفتش کمک کنیم ؟ درخواست مادرش استخدام یک ابر استاد بزرگ است تا پرهام همچنان ما را سربلند کند.»

پرهام مقصودلو برای کسب عنوان قهرمانی جهان، در دور اول متیو وادزورث از انگلیس را شکست داد. در دوره‌های بعدی هم به ترتیب بنجامین هالدورسن (نروژ) ، لوکاژ یارمولا (لهستان) و بهارات هاکوتی (هندوستان) را مغلوب کرد .

در گام ششم مقصودلو با علیرضا فیروزجا به تساوی رسید. در دورهای بعد ، جواهر سینداروف (ازبکستان) ، ونکاتارامان (هندوستان) ، آووندر لیانگ (آمریکا) و ماکسیم واولین (روسیه) سایر رقبای مغلوب پرهام مقصودلو بودند .

نمایندۀ هجده سالۀ ایران در آخرین دور باید به مصاف آندری اسیپنکو از روسیه برود که دیداری تشریفاتی به حساب می‌آید .

 

برگرفته از : پایگاه رادیو  فردا

نظر شما